Çocuğunuzun Yeteneklerini Geliştirebilirsiniz! You can develop your chıld’s abılıtıes!

Çocukların doğuştan gelen yetenekleri bile, çevrenin etkisi ve olanakları olmazsa ihmal edilebilir. Ve bu durum, çocukların potansiyellerini gerçekleştirememesi ve yeteneklerinin körelmesiyle sonuçlanabilir. Anne ve baba olarak çocuğunuzun ilk ve en önemli eğitimcisi sizsiniz. Evde ve okulda, onun yeteneklerini keşfetmek ve geliştirebilmek için yardımcı olmalısınız.

Çocuğun, çok basit bir eser dahi olsa ürettiği her şeye değer verilmelidir. Böylece kendine olan güvenini artırmaya katkı sağlamış olursunuz. Yapabileceğiniz en önemli şey, çok iyi bir gözlemci olmaktır. Örneğin, çocuğunuzun oynadığı oyunlar, sorduğu sorular ve ilgisini çeken olayları gözlemlemelisiniz. İlgisi olan konularda destekleyici olmalı ve kendisini geliştirmesi için fırsatlar sunmalısınız.

Ayrıca çocuğunuza küçük sorumluluklar vermek de kendisine olan güvenini ve yaratıcılığını geliştirecektir. Eşya ve giysileri renklerine göre ayırmasını, sesleri benzeyen nesneleri bir araya getirmesini sağlamak bazı geliştirici ev faaliyetleri arasında yer alır. Ayrıca, yapısına ve imkanlarınıza uygun bir spor faaliyetinde bulunmasını sağlamak da, çocuğun gelişiminde önemli rol oynayacaktır. Elbette çocuğunuzun mutlu olacağı seçimler yapmalı. İstemediği alanlara yönlendirme konusunda ısrarcı olmamalısınız.

You can develop your child’s abilities

Even the children’s inherent abilities may be neglected if not for the effects and the opportunities of the environment. And this may result in the children’s failure to reach their potentials and squandering their talents. As mothers and fathers, you are the first and foremost educators of your child. You must help them to discover and develop their talents at home or at the school.

Everything a child has made must be valued, even if it is very simple. This way, you will make a contribution for developing your child’s self-esteem. The most important thing you can do is to be a good observer. For instance, you must observe the games your children play, the questions they ask, and events your children take interest in. You must be supportive in subjects that are interesting to them and provide opportunities for them develop themselves.

Also, trusting your children with little responsibilities will improve your children’s self-esteem and creativity. Encouraging them to sort out items and clothes according to their colors, or to gather objects with similar sounds together are some of the home activities which will help with their development. Also, for them to engage in a sports activity which is suitable for your child’s capabilities and your resources will also play a big part in your children’s development. Of course, you should make choices that will make your children happy and not be insistent in guiding them into fields they are not interested in.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *