Yeşili Sevdirmek! Instıllıng a Love of Green!

Çok uzun zamandır çocuklarımıza organik gıdalar yedirmeye çalışan anneler olarak, aldığımız her ürünün üstünü okuyor, her şeyin en doğalına ulaşmaya çalışıyoruz. Biz bu büyük çabayı sürdürürken çocuklarımızın sağlıklı gıdaları yememeleri eminiz tüm anneleri üzüyordur. Hele bir de “hamburger” sözünü işitmekten hiç hoşlanmıyoruz değil mi? Peki çocuklarımıza yeşili, doğayı, doğanın bize verdiği güzellikleri nasıl sevdirebiliriz?

Bu konuda çocukların “merak” duygularından yararlanabiliriz. Üstelik hangi çocuk çamurla oynamayı sevmez ki? O zaman yapacağımız şey renkli saksılar ve bitki tohumları alıp, onunla birlikte bitki ekmek ve onu her gün sulayıp bitkisinin nasıl büyüdüğünü fotoğraflamasını istemek! Bitkisi büyüdükçe ve meyve vermeye başladıkça daha mutlu olacak, meyveleri yedikçe yeşili daha çok sevecektir. Ne dersiniz, deneyelim mi?

Instilling a Love of Green!

As mothers who have long been trying to make our children eat organic food, we read the labels on every product we buy, and trying the find the most natural one in everything. While we are striving to do this, we’re sure that our children refusing to eat these healthy foods is upsetting to all the mothers. We especially don’t like to hear the word  “hamburger”, do we? So how can we instill a love of green, nature, and an appreciation of the things the nature provide for us, in our children?

In this matter, we can make use of, and spark our children’s “curiosity”. Which kid doesn’t like to play with the mud? Then what we are going to do, is to buy some colorful pots and plant seeds, to plant them together, while asking them to water the plants each day and to photograph their growth! They will be happier as their plants grow and flourish while bearing new fruits, and they will love the nature more and more as they get to eat their fruits. So, what do you say, shall we try it?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *