Onların Sağlığı Her Şeyden Önemli!

Çocuklarımız her şeyimiz. Onlar için her şeyin en iyisini almaya çalışıyoruz. Güzel bir gelecek sağlamak, mutlu çocuklar yetiştirmek için ve her şeyden önemlisi o kocaman gülümsemeleri yüzlerinden hiç eksik olmasın diye elimizden geleni yapıyoruz. Anne- baba olarak çocuklarımızı gözümüzden sakınırken ve onlara en güzel kıyafetleri giydirmeye çalışırken belki de bazı detayları gözden kaçırabiliyoruz.

Onlara en güzel kıyafetleri giydirirken, bu kıyafetlerin ne kadar sağlıklı olduklarına dikkat ediyor muyuz?

Kıyafetlerde bulunan boya artıkları ve kimyasal maddeler cildimiz ve sağlığımız için ciddi anlamda tehdit unsuru oluşturuyor. Uzmanlar, özellikle çocuklar için büyük bir tehdit olan kıyafetlerdeki kimyasallara ve atıklara karşı dikkatli olunması olunması konusunda bizleri uyarıyor.

Boyaların yüzde 70’inin kükürt içerdiği ve tezgâhları Çin mallarının doldurduğunu düşünürsek, çocuk kıyafetlerinde renk ve koku konusunda ne kadar dikkatli olmamız gerektiği sonucu ortaya çıkıyor.

Peki bu konuda nelere dikkat edebiliriz?

Kıyafetlerde kullanılan renk ne kadar koyuysa o kadar çok boyarmadde kullanılmış demektir. Kimyasal kokan koyu renkli ürünlerden kaçınılmalı, alındığında mutlaka yıkamalıyız.

Islandığında renk veren, boyası akan koyu renkli elbiselerin cilde temasının tehlikeli olduğunu unutmamalı, bu ürünleri kullanmamalıyız.

Biz Nelere Dikkat Ettik?

Pamina Kids olarak üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Bu nedenle çocuklarımızın hem şık, hem sağlıklı kıyafetler giyebilmeleri için kullandığımız kumaşlara özen gösteriyor, ürettiğimiz ürünlerin çocuklarımızın teniyle temas eden kısımlarını sağlıklı kumaşlardan seçiyoruz.

 

Their Health is More Important than Anything Else

 Our children are everything to us. We are trying to give them the best we can. We are doing all it takes to provide them with a beautiful future; make them happy all the time and; most importantly, ensure that they always wear a big smile on their faces. We, as their parents, take care of them all the time and always try to ensure that they wear the most beautiful clothes, but sometimes overlook some small yet important details.

We always want them to wear the most beautiful clothes, but are we careful enough about how healthy such clothes are?

 Paint residuals and chemicals that may be present in some clothes pose a serious risk to our skin and health. Specialists warn us that we need to be very careful about some residuals and chemicals in clothes, which may be a great threat especially to children. Considering that 70 percent of paints contain sulfur and, the markets are full of poor Chinese products, we need to be very careful about the color and smell of the clothes we choose for our children.

So what should we do about it?

 The darker the color in the clothes, the more colorant they use in the production. We should avoid colored products that smell chemicals and, we need to wash them before use.

We need to remember that contact of dark colored clothes bleeding when washed with the skin is dangerous; we should not use such products.

What Do We Care About?

 We, at Pamina Kids, are aware of our responsibilities. Therefore, we pay utmost attention to the fabrics we use in the production of the clothes so that your children wear elegant and healthy clothes all the time and, prefer healthy fabrics for the parts of our products in contact with the skin of your children.

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *