Çocuklar Yaz aylarında nasıl zaman geçirmeli? – How should children spend their time in the summer months?

Yaz mevsimi, özellikle enerjisinden ötürü en çok çocuklara ve gençlere yakışıyor. Doğalarına en uyumlu bu mevsim; tatil, eğlence, neşe, coşku gibi birçok kavramı içinde barındırıyor. Okul öncesi ve okul dönemi çocuklar, bu cıvıl cıvıl dönemi en iyi nasıl geçirebilir? Özellikle kalabalık kentlerde yaşayan aileler için büyük önem taşıyan bu konu, çocukların hayata hazırlanma, bireysel gelişimleri, sosyal bir yapıya sahip olmaları ve zamanlarını programlamayı öğrenmeleri açısından dikkate alınmalı. Peki neler yapılabilir?

Eğer ailede ebeveynlerden biri çalışmıyorsa ve yazlık konut sahibi iseniz, Yaz tatilinin çoğunu çocuğunuzun yazlıkta geçirebileceği olasılığı ağırlık kazanabilir. Bu durumda çalışan ebeveynin, mümkün olan her zaman diliminde ailesine katılmasında ve çocuğu ile iletişimine uzun aralıklar koymamasında büyük fayda var. Yaz tatilini yazlıkta geçiren çocuğun sadece deniz, arkadaşları ile oyun gibi aktivitelerle tüm mevsimi doldurması da çok ideal değil. Yaş grubuna göre, bulunduğunuz beldedeki etkinliklere katılmasını sağlamak, birlikte kültürel faaliyetlere katılmak, birlikte kitap okumak gibi örnekler çoğaltılabilir. Hayal dünyalarını zenginleştirecek ve onlara ilham verecek tiyatro oyunları ve filmler de birlikte izlenebilecek etkinlikler arasında. Ayrıca tiyatro ve sinemanın, çocuğunuzun sosyalleşmesi ve çevresi ile iletişimi açısından da büyük yararı olacaktır.

Her iki ebeveyn de çalışıyorsa ve ailecek geçirilecek kısıtlı bir Yaz tatili programı varsa; tatilin geçirileceği belde ve mekan seçiminde çocuğunuzun da gereksinimlerine odaklanmayı unutmamalısınız. Konaklayacağınız tesisin çocuklar için sunduğu avantajlara ve bulunduğuz yerin onların da ilgisini çekecek, birlikte keşfedip paylaşabileceğiniz yeniliklere sahip olduğundan emin olun.

Okul öncesi çocuklar için birçok atölye çalışmasına, özel Yaz programlarına ulaşabilirsiniz. Bunlar; el becerilerini, sanatsal yönünü, deneyimini geliştirmek ve pekiştirmek adına güzel seçimler olacaktır. Ayrıca zamanını eğlenerek, öğrenerek ve yeni arkadaşlıklar kurarak geçirmesine de yardım edecektir.

Okul dönemi çocuklarda da benzeri etkinliklere odaklanmak önem taşıyor. Ancak ek olarak, günlerini planlamaları ve eğitimlerini aksatmamaları da önemli. Her gün yarım saat gibi kısa bir süreyi, ders tekrarları ile geçirmesini sağlamaya çalışın. Ancak çocuğunuz bunu bir cezalandırma gibi algılamamalı. Unutmayın ki siz nasıl aylarca işyerinizde çalışıyorsanız ve tatilinizde keyif aldığınız şeyleri yapmak istiyorsanız, onlar da aynı sizin gibi, okul süreleri boyunca bu tatillerini hak ettiler. İletişimlerini koparmamaları ve mutlu olmaları için bu dengeyi sizin kurmanız gerekiyor. Elbette her istediklerinin yapılacağı bir davranış biçiminden bahsetmiyoruz ancak mutlu çocukların daha üretken, daha meraklı ve daha motive olduklarını da göz ardı etmemeliyiz.

Çocuklarınızla evde ve ev dışında paylaşabileceğiniz birçok etkinlik var. Bahçeye ya da balkonda bir saksıya birlikte çiçek ekmek, bu çiçeklere çocuğunuzun birer isim koymasını sağlamak ve her gün gösterdiğiniz miktarda su verme görevini üstlenmesini sağlamak; hem birlikte paylaştığınız bir güzelliği çocuğunuzda anı olarak yerleştirecek hem de ona sorumluluk duygusu aşılayacaktır. Akşam yürüyüşleri, hafta sonu bisiklet, uçurtma, açık hava oyunları gibi birçok paylaşımda bulunabilirsiniz. Ancak çocuğunuza serbest zamanlar yaratmayı da unutmayın. Kendi başına başarabileceği şeyler, geçirebileceği zamanlar da olmalı. Bu da özgüveninin artmasına ve ayaklarının üzerinde durmasına yardımcı olacaktır.

Şimdiden keyifli bir Yaz tatili diliyoruz.

 


 

The summer season suits children and youngsters the most especially due to its energy. This season that matches to their nature the most contains many concepts such as holidays, entertainment, enjoyment, enthusiasm etc.

How could pre-school and school children spend this lively and sparkly period? This subject that is of great importance especially to families living in crowded cities should be taken into consideration for children getting ready for life, their personal development, social relations and how to schedule their time properly. So, what could be done?

If one of the parents does not work and you have a summer house, it is greatly possible that your children would spend most of the summer holiday in the summer house. In such case, it is better that the working parent should participate in his or her family at any time possible and avoid long intervals between the communication with the children. It is not so ideal for the children, who spend their summer holiday in the summer house, to be at the sea and play with friends etc. all the time. It would be better to ensure that your children attend the events organized where you are, participate in cultural activities, and read books together with the family etc. Theater plays and movies that may contribute to the development of their imagination and inspire them should be among the events that you may together participate in. Further, theater plays and movies would provide great benefits for your children to get socialized and communicate with others.

If both parents are working and, there is a limited summer holiday schedule when the family may spend time together, then you should remember focusing on the requirements of your children in the selection of locations where you spend your holiday. Make sure that the location, where you will stay, provides advantages to children and, offers some activities that may be found interesting by your children and that you may discover and share with the family.

You may consider many workshops and special summer programs for pre-school children. These would be great choices to enhance and reinforce their hand skills, artistic aspects and experience. In addition, this would help them spend their time having fun, learning and making new friends.

It is also important to focus on similar activities for school children. However, they should schedule their days and not disrupt their education. Make sure that they repeat what they have learned for a short period of time, half an hour a day. You should not let your children should perceive this as a punishment. Remember that just like you, who would like to do what you enjoy after months you have worked so hard at work, they also deserve this holiday after months they have studied so hard at school. You should keep this balance so that they would keep in touch and be happy. Of course, we do not say that you should do whatever they want, but you should consider that they would be more productive curious and motivated when they are happy.

There are many activities you may share with you children at home and outside. Planting a flower together in the garden or in a pot on the balcony, let your children name these flowers and, ensure that they water them every they in such amount you have instructed them would be a beautiful memory of your children and, instill them with the sense of responsibility. You may go out for a walk in the evening, ride a bike, fly a kite and play together at the weekends. However, remember that you should also let them have their free time. There should be things they may achieve by themselves and, such times they may spend alone. This help them enhance their self-confidence and, get on their feet.

We wish you a cheerful summer holiday in advance.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *