Mevsim geçişlerinde çocuğumu hastalıklardan nasıl korurum? – How to I protect my child against diseases during seasonal changes?

Çocukların mikroplarla tanıştığı yer, kreşler, yuvalar, okullar. Henüz mikroplara karşı bağışıklık kazanmamış çocukların en çok hastalıklara yaklandığı dönem bu dönemdir.

Bizler için zor, çocuklar için travmatik bir durumdur bu kadar sık hasta olmak. Bir süre sonra ‘aman yeter ki hastalanmasın’ diye sportif faaliyetlerini, gezmelerini, sosyal hayatını kısıtlanmaya başlarız. Çocuklarımızı, doğum günü partilerinden, kurslardan uzaklaştırır, evde sıkı sıkıya korunan, fanus içinde yaşayan bir canlıya dönüştürürüz.

Özellikle Yaz mevsiminden kış mevsimine geçerken baş gösteren hastalıklar çocukların olduğu kadar anne, babalar içinde korkulu rüya gibidir. Halbuki günlük hayatımızda yapacağımız bir kaç ufak değişiklikle bir çok hastalığın önüne geçmemiz mümkün.

 • Sağlık bakanlığının aşı programı çerçevesinde aşılarını yaptırmayı ihmal etmemeliyiz.
 • Hasta olduğu bilinen veya öksürük, hapşırık gibi belirtisi olan insanları çocuklarımıza yaklaştırmamalıyız.
 • mevsim normallerinde kıyafetler giydirmeye özen göstermeliyiz ne çok ince ne de terleyecek kadar kalın giydirmeliyiz.
 • c vitamini vücudumuz depolamadığı için günlük olarak alınması çok önemlidir. bu nedenle çocuklarımızı günlük c vitamini alma konusunda teşvik etmeliyiz.
 • Ortam sıcaklıkları bu mevsimde önemlidir. evimizin ortalama sıcaklığı 22-23 derece olmasına özen göstermeliyiz.
 • Kış hastalıklarından korunma yollarından biri temizlik kurallarına dikkat etmektir. Çocuklarımıza en az 20 saniye sabun ve su ile ellerini yıkaması gerektiği öğretilmeli ve gün içinde sıkça ellerinin yıkanması sağlanmalıdır. Ellerini yıkamadan göz, ağız ve burun ile temasından kaçınmalıyız.
 • Hergün düzenli olarak evlerimizi, bulunduğumuz nefes aldığımız ortamı havalandırmamız gerekir. ortamda yeterince nem olduğundan emin olmalıyız.

 

Sonuç olarak iyi beslenme ve en önemlisi aşılama çocuklarımızı hastalıklardan korumada etkin yöntemlerdir. Sağlıkla kalın.

 


 

Kindergartens, nurseries and schools… where children meet microbes. Children have not developed immunity against diseases yet and this the period where they often pick upon diseases.

Becoming frequently ill is difficult for us and traumatic for children. After a while, we began to limit his social life, his sportive activities and sight-seeing so that “he does not become ill”.We distance our children from birthday parties and courses and we turn them into living creatures protected heavily inside home and living in a bell-glass.

Diseases, which especially emerge during transition from summer to winter, are bad nightmares for children as well as for their parents. However, we can prevent many diseases beforehand by applyng few changes on our daily lives.

 • We should not ignore making vaccination in line with the vaccination program by the Ministry of Health.
 • We should not let our children approach to people that are known to be ill or that show symptoms such as coughing or sneezing.
 • We should pay attention to have them wear clothes that conform to seasonal normal, which shouldn’t be very thin or very thick to make them sweat.
 • As Vitamin C is not stored by our body, it is daily intake is quite important. For this reason, we should encourage our children to intake Vitamin C on a daily basis.
 • Ambient temperatures are important, for this reason we should pay attention so that the temperature in our home is between 22-23 degrees Celsius.
 • Another means of protection against winter diseases is to follow the rules of hygiene. We should teach our children that they should wash their hands with soap and water for at least 20 seconds and we should ensure that they wash their hands frequently throughout the day. We should avoid contact with the eyes, mouth and the nose without washing hands.
 • We should regularly ventilate our homes and other environments we are present and breath in. We should ensure the presence of sufficient humidity in the environment.

As a result, good nutrition and most importantly, vaccination, represent the most efficient means for protecting our children against diseases. Stay healthy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *