YAZ TATİLİNDE NE YAPMALI? – WHAT SHOULD ONE DO DURING SUMMER HOLIDAYS?  

Yaz tatili çocuklar için en keyifli zamanlardan biri şüphesiz. Peki yaz tatilinde çocuklar ne yapmalı? Şimdilerde moda çocukları birbirinden eğlenceli programlar sunan yaz okullarına göndermek. Orada hem yaşıtlarıyla sosyalleşiyor hem de enerjilerini atıyorlar.

Bir yandan da başka bir konu giriyor devreye. Biz çocuklarımızla yeteri kadar vakit geçirebiliyor muyuz? Çok küçük yaşlarda başladıkları okul serüveni ile birlikte çocuklarımızın hayatlarının çoğu bizden uzakta geçiyor. Biz şüphesiz ki en iyi eğitimi alsınlar diye uğraşıyoruz. Fakat hiç tanımadığımız eğitimcilerin tavırlarını, doğrularını, yanlışlarını, mimiklerini, halet-i ruhiyelerini alıyorlar. Olaylara verdikleri tepkiler, hayata bakış açıları belki doğru, belki yanlış başkalarının kontrolünde oluyor. Bu bazen çok iyi sonuçlar doğururken, bazen de “bu çocuk bunları nereden öğreniyor” demekten kendimizi alıkoyamıyoruz değil mi? Olayın bir de disiplin yönü var, sürekli kurallar, saat saat işlemek zorunda olan bir düzen, sus’lar, konuşma’lar, uslu dur’lar vb.

Biz de yaz tatilinde onları saatlerle sınırlandırılmış, bizden uzak programlara göndermek yerine alternatif bir program oluşturmak istedik. Böylece hem çocuklarımızla daha yakın olacağız hem de birlikte eğleneceğiz. İşte alternatif listemiz:

 

Yaz Tatilinde Yapılabilecek Etkinlikler;

  • Ailece yapabileceğimiz etkinlikler: Piknik yapma, ailece oyun oynama. Scrable, Tabu, Monopoly, Hırsız-polis, Sessiz Sinema vb. Müzik dinleme, sinema, tiyatro ve konser gibi sanatsal etkinliklere de katılabiliriz. Örn: Her yaz Kadıköy Belediyesi tarafından Göztepe Özgürlük Parkı Açık Hava Tiyatrosunda ücretsiz olarak gerçekleştirilen geleneksel tiyatro haftasına katılabiliriz.
  • Müze, tarihi eserler, ören yerleri gezebilir, yaz festivallerine ve şenliklere katılabiliriz.
  • Sanat faaliyetlerine (kil, seramik, resim vb. atölyeler) birlikte katılabiliriz. Hatta yaptığımız çalışmalarla kendi sanat eserlerimizi evlerimizde sergileyebiliriz.
  • Çocukları günlük tutması için teşvik edebiliriz. Bu günlüğe gittiğimiz gördüğümüz yerlerin hikâyelerini yazması resimlerini yapıştırmasını önerebiliriz. Ya da dijitale meraklı çocuğumuza bu konu için bir gezi blogu da açabiliriz. Yazma ve duygularını ifade etme yeteneğinin gelişmesine de katkı sağlamış oluruz.
  • Birlikte yemek yapabilir, resimlerini çekebiliriz.
  • Zekâ ve yaratıcılığını geliştirmek için onunla beraber puzzle yapabilir, sudoku çözebilir, tavla-satranç, dama gibi oyunlar oynayabiliriz.

 

 • Fotoğrafa ilgisi olan bir çocuğumuz varsa, eline küçük bir fotoğraf makinesi verebilir, tatilde ilgisini çeken anlardan bir tatil albümü oluşturmasını sağlayabiliriz.

WHAT SHOULD ONE DO DURING SUMMER HOLIDAYS?

School reports are taken, summer holiday has begun. It’s without doubt a joyful time for children. Another rush began about what children will do in this summer. The fashion nowadays is to send children to summer schools that offer more joyful programs than others. There, they socialize with their coevals and also release their energies.

On the other hand, another subject arises. Do we spend enough time with our children? With the school adventure they start in early ages, children spend most of their lives away from us. Without doubt, we try to make them to get the best education. But they adapt the attitudes, rights, wrongs, mistakes, mimics and humors of trainers that we don’t know about. The reactions they give to events and their point of view may be correct, but maybe, the mistakes are under the control of others. As it may yield very good results sometimes, isn’t it true that we cannot refrain from asking “from whom do the children learn all these?”. There’s also a disciplinary aspect of the events, and continuous orders, a process that should function hourly, shut-ups, don’t talks, stay quiets, etc.

We instead wanted to create an alternative program instead of sending them to programs during remote from us during the summer holiday that are limited by hours. This will allow us to be closer to our children and have fun with them. Here’s our alternative list:

 

Activities that can be Performed During Summer Holiday;

  • Activities that we can engage in as a family: Going for picnic, playing games as a family. Scrabble, Taboo, Monopoly, Thief-Police, Silent Move, etc. Listening to music and participating in artistic activities like cinema, theater and concert. For example; We can participate in the traditional theater that is performed free-of-charge each summer in the Göztepe Freedom Park Open Air Theater by the Kadıköy Municipality.
  • We can visit museums, historical artifacts, etc. and participate in summer festivals.
  • We can jointly participate in artistic activities (clay, ceramic, graph, etc. ateliers). We can even exhibit our own works of art in our homes.
  • We can incent children to keep daily logs. We can recommend children to write stories about the places they visit and glue pictures in this log. Or we can open a travel blog for our child if he favors digital media. We will have thus contributed to the development of his writing and emotion expression skills.
  • We can cook together and take photographs of it.
  • We can make puzzles, solve Sudoku, and play games like gammon, chess and checker.

 

 • If our child is interested in photography, we can give him a small photograph machine and make him to create an album that includes the moments he found interesting during his holiday.  

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *