Origami Zamanı!

Pamina Kids olarak, çocukların hayal dünyalarının gelişimine büyük önem veriyoruz. Onların hayal dünyalarının gelişimine katkıda bulunmak için çocuklarımızla sabırlı ve bilinçli olarak zaman geçirmenin gerekliliğine inanıyoruz. Tam da bu nedenle, Pamina Kids’in Facebook hesabında çocuklarla birlikte yapılabilecek basit; ama eğlenceli ayrıca onların el becerilerini de geliştirecek etkinlikler paylaşıyoruz.
 
Bu yazımızda, Pamina Kids olarak çocukların aile üyeleri ile birlikte yapabileceği origamilere yer veriyoruz. Dilerseniz, Pamina çocuklarına önerdiğimiz etkinliklerin çıktılarını alarak, çocuklarınıza aşama aşama origami yapmayı öğretebilir; ailece vakit geçirmenin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Origamileri tamamladıktan sonra evinizin bir köşesinde küçük bir origami sergisi bile açabilirsiniz.

 

It is time for Origami!

We, at Pamina Kids, attach great importance to developing the imagination of children. We believe that we should be patient and conscious when we spend time with them to contribute to the development of their imagination. For this very reason, at the Facebook page of Pamina Kids, we share information about some simple yet funny activities you may take part with you children, which would also help them to improve their hand skills.

This time, we teach you how to make origami together with you children. If you like, you may print out some activities we recommend for kids to teach your children how to make origami step-by-step, so that you enjoy the time you spend with your family. After you complete origamis, you may even hold a small exhibition at a corner of your house.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *