Monthly Archives: Haziran 2017

Çocuklar, dedeler, büyükanneler, ajitasyon ve bayramlar – Children, grandfathers, grandmothers, agitation and fests

Milenyum çağı ile birlikte başlayan büyük değişim, toplumsal yaşamımıza da etki etti ve etmeye devam ediyor. Özellikle büyük kentlerdeki yoğunluk ve zaman darlığı, büyük bir hızla gelişen teknoloji, bu teknolojinin çocukların hayatına soktuğu obje ve kavramlar; çocuklarla dedelerin, anneanne ve babaannelerin ilişkisini de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu noktada en büyük görev annelere ve babalara düşüyor. Ancak bu çok da kolay bir görev değil.

Hemen her çocuğun ulaşabildiği internet, cep telefonu, oyun konsolları vb teknolojik unsurlar, çocuklarla dedeler ve büyükanneler arasındaki kuşak farkını çok daha derin bir noktaya getiriyor. Aynı dili konuşamayan, aynı ilgi alanlarına sahip olamayan bu iki kuşak giderek daha da uzaklaşıyor. Günlük hayatta çocuklar, büyük anne ve babalarını ne kadar özlemiş olursa olsun, bir araya geldikleri ilk saatten sonra sıkılıyor, ya telefonlarına ya da TV’ye odaklanıyor, olabildiğince erken kendi evlerine dönmek istiyor. Büyük anne ve babalar ise torunlarına kendi kültürleri ve bilgileri dahilinde yaklaşabiliyor, özledikleri torunları ile zaman geçirmek istiyor ancak onların dünyalarına seslenmekte yetersiz kalıyor.

Rutin hayat akışı içinde anne ve babaların, bu iki kuşak arasında köprü kurabilecekleri geniş zamanlardan biri de bayramlar. Toplumsal değerlerimiz ve kültürümüz açısından, büyükleri ziyaret etmek gibi bir geleneği de beraberinde getiren bayramlar, bu çok uzak iki kuşağın uzun süre bir arada olmasına aracı olabiliyor. Ancak bu noktada da ebeveynlerin karşısına ummadıkları bir başka sorun çıkıyor: Çocukların bayram öncesinde yoğun bir şekilde TV, Internet vb kanallarda sıkça karşılaştıkları “bayram temalı reklamlar”…

Son yıllarda bu reklamlar genelde 5 yaş ve üzeri bir yaşlı grubunu terk edilmiş, ilgiye muhtaç, duygusal beklentileri nedeniyle neredeyse çökmüş ve çocuklarla torunlar ziyarete gelmezse çok büyük üzüntü yaşayacak bir tanıma sıkıştırıyor. Hatta devam eden reklam senaryolarında, umutla bekleyen ve umutsuzluğa kapılan büyükanne ve babalar, bir anda kapının çalınması ile müthiş bir sevinç yaşıyor. Ziyaret gerçekleştiği için büyük bir travma önlenmiş oluyor. Bu alt metnin beynine kazındığı çocuklar; büyükanne ve babalarına ziyaretlerinde sevgi ve özlemden çok acıma, mecburiyet gibi kavramları hissediyor. Bu da sevgiye dayalı olması gereken ilişkiyi zedeliyor.

Çocukların dünyalarını, ajitasyonla manipüle eden çalışmalar sadece bayram temalı reklamlar değil. Engellilere yönelik bazı çalışmalar, hayvanlara yönelik videolar ve daha birçok görsel kirlilik; çocukların empati geliştirme yeteneklerine zarar veriyor. Örneğin engellilerin de normal bireyler gibi yaşama hakları olduğuna değil, engellilere yardım etmezlerse hiçbir şey başaramayacaklarına inanarak büyüyorlar. Bu da çocuktaki egoyu ve kibri büyütmeye, başkalarının kendilerine muhtaç olduğu algısını kökleştirmeye yol açıyor.

Anne ve babaların; çocuklarla büyükanne ve babaları bir araya getirmeyi başarmaları için, üç kuşağın da birlikte geçirebilecekleri kaliteli zamanlar yaratması gerekiyor. Temelinde sevgi, özlem, saygı gibi erdemlerin bulunduğu ortamlar oluşturmaya dikkat etmesi gerekiyor. Ailenin tüm bireylerinin bir araya gelecekleri zamanların sadece bayramlarla sınırlı olmamasına da özen göstermeleri gerekiyor. Böylece çocuk; büyükanne ve babalarının kendisine muhtaç olduğu gibi yanlış algıdan kurtulabilir ve birlikte geçirecekleri zamanlarda sevgi ve saygı kavramlarının şekillendirdiği bir iletişim sağlanabilir. 

Elbette çocukların gözlem yeteneklerini ve bu yeteneğin en etkili öğrenme metotları olduğunu da unutmamak gerekiyor. Yani anne ve babaların kendi ebeveynlerine davranış ve yaklaşım biçimi, çocukların izleyecekleri yolu da net biçimde belirlemiş oluyor. Bu yüzden çocuklara örnek olmak, doğru davranmalarını ve düşünmelerini sağlamak için, önce kendilerini gözden geçirmeyi ve özeleştiri yapmayı unutmamaları gerek.

 Huzurlu, sevgi dolu, güzel anılarla hatırlanacak nice bayramlara…


 

The change that started with the millennium age has influenced our lives and still continuing to do so. Especially the intensity and time limitation in metropolitan cities, the rapidly advancing technology and the objects & perceptions brought into children’s lives with this technology can negatively impact children’s relations with their grandfathers and grandmothers. The biggest task here in incumbent upon mothers and fathers. But this is not an easy task.

Internet, cellular phones, game consoles, etc… that every child can reach only deepens the generation gap between children and grandmothers & grandfathers further. These two generations, which don’t speak the same language and don’t have the same areas of interest, gradually drift away from each other. Although children miss their fathers and mothers in daily life, they got bored one hour after meeting them, focus on their telephones or TV and want to return their homes as soon as possible. On the other hand, grandfathers and grandmothers can approach their grandchildren with their own culture and knowledge, they want to spend time with their grandchildren whom they miss but they fall insufficient in making their voices heard in children’s lives.

Fests represent one of those broad times when fathers and mothers can erect a bridge between these two generations during the ordinary course of life. Fests, which also introduce a tradition of visiting our elders in terms of our social values and culture, can help these two remote generations to get together for a certain period. But at this point, the parents face another unexpected problem: The “fest theme advertisements” that children frequently encounter in channels such as TV and internet.

During recent years, the advertisement limit an age group of 50 and above to a definition that is abandoned, in need of care, with their emotional expectations almost collapsed and that will suffer great agony if their children and grandchildren don’t visit them. Even in continuing advertisement scenarios, grandfathers and grandmothers, who are in despair and who wait with a great hope, experience a big joy when the doors are opened suddenly. A great trauma is prevented as the visit has occurred. Children with this subtext stamped on their brains feel perceptions such as mercy and obligation rather than love and longing when they visit their grandfathers and grandmothers. And this damages the relationship that should be based on love.

Studies that manipulate children’s lives by agitation are not only advertisements with fest themes. Some studies on the disabled persons, videos on animals and many visual pollutions damage the empathy developing abilities of children. For instance, they grow by believing that they can succeed in nothing if they don’t help the disabled instead of believing that the disabled have the living right just like normal individuals. This causes the ego and conceit in the child to grow and enroots the belief that others are in need of him.

In order that mothers and fathers can succeed in getting children and their grandmothers & grandfathers together, they should create quality times that these three generations can spend altogether. They should pay attention to creating to environment, on the basis of which virtues such as love, longing and respect are present. All family members should take care that the times when all family members get together are not limited with fests. The child therefore leaves the perception that his grandfather and grandmother need him and during the time when they’re together, a communication can be established that shapes the perceptions of love and respect.

One should never forget the observation skill of children and that this skill represents their most efficient learning method. This means that the behavior and approach of fathers and mothers to their own parents clearly determines the path to be followed by children. Thus, in order to set an example for children and ensuring their correct behavior and thinking, parents shouldn’t forget to review themselves and make self-criticism beforehand.

We wish many fests that will be remembered with peace, love and beautiful moments…

Çocuklar Yaz aylarında nasıl zaman geçirmeli? – How should children spend their time in the summer months?

Yaz mevsimi, özellikle enerjisinden ötürü en çok çocuklara ve gençlere yakışıyor. Doğalarına en uyumlu bu mevsim; tatil, eğlence, neşe, coşku gibi birçok kavramı içinde barındırıyor. Okul öncesi ve okul dönemi çocuklar, bu cıvıl cıvıl dönemi en iyi nasıl geçirebilir? Özellikle kalabalık kentlerde yaşayan aileler için büyük önem taşıyan bu konu, çocukların hayata hazırlanma, bireysel gelişimleri, sosyal bir yapıya sahip olmaları ve zamanlarını programlamayı öğrenmeleri açısından dikkate alınmalı. Peki neler yapılabilir?

Eğer ailede ebeveynlerden biri çalışmıyorsa ve yazlık konut sahibi iseniz, Yaz tatilinin çoğunu çocuğunuzun yazlıkta geçirebileceği olasılığı ağırlık kazanabilir. Bu durumda çalışan ebeveynin, mümkün olan her zaman diliminde ailesine katılmasında ve çocuğu ile iletişimine uzun aralıklar koymamasında büyük fayda var. Yaz tatilini yazlıkta geçiren çocuğun sadece deniz, arkadaşları ile oyun gibi aktivitelerle tüm mevsimi doldurması da çok ideal değil. Yaş grubuna göre, bulunduğunuz beldedeki etkinliklere katılmasını sağlamak, birlikte kültürel faaliyetlere katılmak, birlikte kitap okumak gibi örnekler çoğaltılabilir. Hayal dünyalarını zenginleştirecek ve onlara ilham verecek tiyatro oyunları ve filmler de birlikte izlenebilecek etkinlikler arasında. Ayrıca tiyatro ve sinemanın, çocuğunuzun sosyalleşmesi ve çevresi ile iletişimi açısından da büyük yararı olacaktır.

Her iki ebeveyn de çalışıyorsa ve ailecek geçirilecek kısıtlı bir Yaz tatili programı varsa; tatilin geçirileceği belde ve mekan seçiminde çocuğunuzun da gereksinimlerine odaklanmayı unutmamalısınız. Konaklayacağınız tesisin çocuklar için sunduğu avantajlara ve bulunduğuz yerin onların da ilgisini çekecek, birlikte keşfedip paylaşabileceğiniz yeniliklere sahip olduğundan emin olun.

Okul öncesi çocuklar için birçok atölye çalışmasına, özel Yaz programlarına ulaşabilirsiniz. Bunlar; el becerilerini, sanatsal yönünü, deneyimini geliştirmek ve pekiştirmek adına güzel seçimler olacaktır. Ayrıca zamanını eğlenerek, öğrenerek ve yeni arkadaşlıklar kurarak geçirmesine de yardım edecektir.

Okul dönemi çocuklarda da benzeri etkinliklere odaklanmak önem taşıyor. Ancak ek olarak, günlerini planlamaları ve eğitimlerini aksatmamaları da önemli. Her gün yarım saat gibi kısa bir süreyi, ders tekrarları ile geçirmesini sağlamaya çalışın. Ancak çocuğunuz bunu bir cezalandırma gibi algılamamalı. Unutmayın ki siz nasıl aylarca işyerinizde çalışıyorsanız ve tatilinizde keyif aldığınız şeyleri yapmak istiyorsanız, onlar da aynı sizin gibi, okul süreleri boyunca bu tatillerini hak ettiler. İletişimlerini koparmamaları ve mutlu olmaları için bu dengeyi sizin kurmanız gerekiyor. Elbette her istediklerinin yapılacağı bir davranış biçiminden bahsetmiyoruz ancak mutlu çocukların daha üretken, daha meraklı ve daha motive olduklarını da göz ardı etmemeliyiz.

Çocuklarınızla evde ve ev dışında paylaşabileceğiniz birçok etkinlik var. Bahçeye ya da balkonda bir saksıya birlikte çiçek ekmek, bu çiçeklere çocuğunuzun birer isim koymasını sağlamak ve her gün gösterdiğiniz miktarda su verme görevini üstlenmesini sağlamak; hem birlikte paylaştığınız bir güzelliği çocuğunuzda anı olarak yerleştirecek hem de ona sorumluluk duygusu aşılayacaktır. Akşam yürüyüşleri, hafta sonu bisiklet, uçurtma, açık hava oyunları gibi birçok paylaşımda bulunabilirsiniz. Ancak çocuğunuza serbest zamanlar yaratmayı da unutmayın. Kendi başına başarabileceği şeyler, geçirebileceği zamanlar da olmalı. Bu da özgüveninin artmasına ve ayaklarının üzerinde durmasına yardımcı olacaktır.

Şimdiden keyifli bir Yaz tatili diliyoruz.

 


 

The summer season suits children and youngsters the most especially due to its energy. This season that matches to their nature the most contains many concepts such as holidays, entertainment, enjoyment, enthusiasm etc.

How could pre-school and school children spend this lively and sparkly period? This subject that is of great importance especially to families living in crowded cities should be taken into consideration for children getting ready for life, their personal development, social relations and how to schedule their time properly. So, what could be done?

If one of the parents does not work and you have a summer house, it is greatly possible that your children would spend most of the summer holiday in the summer house. In such case, it is better that the working parent should participate in his or her family at any time possible and avoid long intervals between the communication with the children. It is not so ideal for the children, who spend their summer holiday in the summer house, to be at the sea and play with friends etc. all the time. It would be better to ensure that your children attend the events organized where you are, participate in cultural activities, and read books together with the family etc. Theater plays and movies that may contribute to the development of their imagination and inspire them should be among the events that you may together participate in. Further, theater plays and movies would provide great benefits for your children to get socialized and communicate with others.

If both parents are working and, there is a limited summer holiday schedule when the family may spend time together, then you should remember focusing on the requirements of your children in the selection of locations where you spend your holiday. Make sure that the location, where you will stay, provides advantages to children and, offers some activities that may be found interesting by your children and that you may discover and share with the family.

You may consider many workshops and special summer programs for pre-school children. These would be great choices to enhance and reinforce their hand skills, artistic aspects and experience. In addition, this would help them spend their time having fun, learning and making new friends.

It is also important to focus on similar activities for school children. However, they should schedule their days and not disrupt their education. Make sure that they repeat what they have learned for a short period of time, half an hour a day. You should not let your children should perceive this as a punishment. Remember that just like you, who would like to do what you enjoy after months you have worked so hard at work, they also deserve this holiday after months they have studied so hard at school. You should keep this balance so that they would keep in touch and be happy. Of course, we do not say that you should do whatever they want, but you should consider that they would be more productive curious and motivated when they are happy.

There are many activities you may share with you children at home and outside. Planting a flower together in the garden or in a pot on the balcony, let your children name these flowers and, ensure that they water them every they in such amount you have instructed them would be a beautiful memory of your children and, instill them with the sense of responsibility. You may go out for a walk in the evening, ride a bike, fly a kite and play together at the weekends. However, remember that you should also let them have their free time. There should be things they may achieve by themselves and, such times they may spend alone. This help them enhance their self-confidence and, get on their feet.

We wish you a cheerful summer holiday in advance.