Monthly Archives: Ağustos 2016

ÇOCUKLAR NE GİYMELİ?- WHAT SHOULD CHILDREN WEAR?

Her çocuk şüphesiz ki kendi beğenileri, tercihleri olan bir birey. Çocukları biz yetişkinlerden ayıran tek fark ise bizlerin yaşam deneyimlerinin onlara göre fazla olması. Biz onların yol göstericisi, rehberi olarak hayatlarında karşılaşabilecekleri tüm sorunları önceden öngörmeye ve onların hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de bazen kendimizi öyle kaptırıyoruz ki, onların da kararları olabileceğini unutuveriyoruz.

Gelelim giyim konusuna. Çocuklar ne giymeli?

Çocuklarımızın sağlığı bizim için önemli. Öyleyse çocuklarımızı mevsime uygun giyinmeye yönlendirmeliyiz.

 • Çocuk kıyafetlerinde maalesef ki özellikle çocukların tenine temas eden kısımlar çok zararlı kimyasallar içermekte. Bu durumda hemen devreye girmeli sırf baskılı ve renkli olduğu için çocukların hoşuna giden kıyafetleri değil, bu konuda hassas markaların kıyafetlerini tercih etmeliyiz.
 • Hareket kabiliyetlerini kısıtlamayacak, rahat kıyafetleri tercih etmelerini sağlamalıyız.

 

Buraya kadar olan kısmı biz ebeveynlerin en doğal hakkı. Peki nelere karışmamalıyız?

 • Bu noktada asla yapmamamız gereken en önemli madde çocuklarımızı kendimize benzetmeye çalışmamak olmalı. Biz sade giyinmeyi seviyorsak, fakat çocuğumuz bize korkunç görünen ama rengarenk bir elbise seçiyorsa, bunu almayalım demeye hak görmemeliyiz kendimizde. Unutmayalım o kişisel zevkleri olan bir birey. Biz başka bir bireyiz.

 

 • Onun zevkini asla küçümsememeliyiz. “ Bu ne biçim elbise”  “çok çirkin”  gibi ifadelerle seçimlerini eleştirmemeli, onun zevkine saygı duymalıyız. Aksi takdirde öz güvenini zedeler, karar verebilme yetisinin gelişmesine engel olmuş olabiliriz.

 

 • Giyimi konusunda inatlaşmamalıyız. Çoçuklar özellikle gezmeye giderken, kendilerine en güzel gelen kıyafetleri giymeyi tercih ederler. Biz anneler genelde “hayır onu giyme, şunu giy” tartışmasını yapmayı çok severiz. Halbuki bu tartışma dakikalarca uzayabileceği gibi çocuğa da kötü bir alışkanlık kazandırabilir. Her seferinde aynı tartışmayı yapmak istemiyorsak, onunla olay anında inatlaşmamalı, sakin olduğu ve bizi dinleyebileceği bir vakitte ona neden başka seçenekler sunduğumuzu anlatmaya çalışmalıyız. Şayet giydiği kıyafet onu üşütecek bir tercihse, yanımıza bir hırka vb. alabilir, üşüdüğü anda da onu kolayca ikna edebiliriz.

 

 • Çocukların hayal güçlerini serbest bırakmalıyız. Hepimiz hatırlarız çocukken insan zihni bir başka çalışır. Bulutlardan şekiller hayal eder, şekerden elbiseler giymek isterdik.  Doğaya inat denizleri pembe boyardık bazen. Hepimizde ayrı bir hayal vardı. Masallar, hikayeler kafamızda dolaşır, kimi zaman Peter Pan, kimi zaman Tinkerbell oluverirdik. Sevdiğimiz kahramanlar gibi giyinmek ister, onları taklit ederdik. En önemlisi bunları yaparken özgür bırakılmak isterdik. Öyleyse şimdi bunu unutmamalı, kahramanlarımızı özgür bırakmalıyız.

WHAT SHOULD CHILDREN WEAR?

Each child is without doubt an individual with his own likings and preferences. The only difference separating children from us, adults, is that we have a broader experience in life. We as their guides and tutors, try to foresee all problems they may encounter in life and make their lives easier. While doing this, we got so carried away that we forget they may also have decisions.

Let’s come to subject of wearing. What should children wear?

* Children’s health is important for us. Therefore, we should direct our children wear have appropriate clothes for the season.

* The parts of children’s wear that touch their skins unfortunately include very harmful chemicals. We should promptly intervene in this situation and we should prefer clothes of brands that are sensitive on this issue, not the ones liked by children just because they are printed and colorful.

* We should ensure that they prefer comfortable clothes that do not restrict their movements.

The part until now is the natural right of parents. But what’re the items that we shouldn’t interfere with?

* The most important thing we should refrain from here is not trying to make our children imitate us. We like plain clothes but our child prefers a colorful that appears awful for us, we shouldn’t have the right to say “let’s not buy this”. We shouldn’t forget that he’s an individual with personal pleasures. We are other individuals.

* We should never belittle his pleasures. We shouldn’t criticize him with expressions like “What kind of dress is this?” “It’s very ugly”, and we should pay respect to his preferences. Otherwise, we may damage his self-confidence and prevent the development of his decision-making skills.

* We shouldn’t obstinate with him for his clothing. Especially when children go for walking, they prefer the clothes they most like. We, mothers, generally like arguing with them such as “no, do not wear this but wear that”. But as this discussion can prolong for minutes, it can also give bad habits to the child. If we don’t want to make the same discussion each time, we shouldn’t obstinate with him at that moment and at a time when he’s calm and can listen to us, we should try to explain him why we provide him with other options. If his clothing can cause him to feel cold, we can take a sweater, etc. with us and can easily persuade him when he feels cold.

* We should set the children’s imaginative powers free. As we all remember, human’s mind works differently during childhood. We imagined shapes from clouds and wear clothes from sugar. We used to dye seas in pink just to spite the nature. All of us had different dreams. Fairy tales and stories used to circulate in our minds and we would sometimes become Peer Pan, sometimes Tinkerbelle. We like to wear as the heroes we like and we used to imitate them. And most importantly, we liked to be set free while doing these. So we shouldn’t forget that we should set our heroes free.

YAZ TATİLİNDE ODAMIZI SÜSLÜYORUZ!- WE DECORATE OUR ROOM DURING THE SUMMER HOLIDAY!

Yaz tatilinde çocukların çok seveceği birkaç tarifimiz var. Bu yaz çoraptan ve kuru dallardan özel vazolar yapıyoruz.

Çoraptan Vazo Yapımı

çorap 2

Malzemeler:

 

Kullanılmayan, eski çoraplar

Karton bardak ya da konserve kutusu da olabilir.

Yapıştırıcı

Makas

Yapımı:

Karton bardaklarımızı birbirine ters tutarak yapıştırıyoruz. Dilersek 2-3 karton bardağı birbirine yapıştırabiliriz. Üzerine çorabı giydirip, fazla olan bölümü kesiyoruz. Ardından kestiğimiz kısmı bardağa yapıştırıyoruz. İşte vazomuz hazır.

Dallardan Vazo Yapımı:

kuru dallardan vazo

Malzemeler:

Kuru ağaç dalları

Konserve kutusu

Yapıştırıcı

Maket bıçağı

 

Yapımı:

Konserve kutumuzun üstüne minik minik kestiğimiz dal parçalarını yapıştırıyoruz.  (kesme işleminde anne ve babamızdan yardım istemeliyiz) Bu tarifi kumsaldan topladığımız deniz kabuğu ve taşlarla da yapabiliriz.

WE DECORATE OUR ROOM DURING THE SUMMER HOLIDAY!

We have a few descriptions that children will like very much during the summer holiday. This summer, we make special vases from socks and dry tree branches.

Making Vases from Socks

Materials:

Unused old socks

It can be a carton glass or tin can.

Adhesive

Scissors

Making:

We hold our carton glasses reversely and glue them to each other. We can glue 2-3 carton glasses if we wish. We vest the sock on it and cut the excessive part. We then glue the portion we cut to the glass. Our vase is ready.

Making Vases from Tree Branches

Materials:

Dry tree branches

Tin can

Adhesive

Carpet knife

Making:

On our tin can, we glue the tree branches that we cut in small pieces (we should ask help from our parents during the cutting operation). We can also realize this description with seashells and stones.

YAZ TATİLİNDE NE YAPMALI? – WHAT SHOULD ONE DO DURING SUMMER HOLIDAYS?  

Yaz tatili çocuklar için en keyifli zamanlardan biri şüphesiz. Peki yaz tatilinde çocuklar ne yapmalı? Şimdilerde moda çocukları birbirinden eğlenceli programlar sunan yaz okullarına göndermek. Orada hem yaşıtlarıyla sosyalleşiyor hem de enerjilerini atıyorlar.

Bir yandan da başka bir konu giriyor devreye. Biz çocuklarımızla yeteri kadar vakit geçirebiliyor muyuz? Çok küçük yaşlarda başladıkları okul serüveni ile birlikte çocuklarımızın hayatlarının çoğu bizden uzakta geçiyor. Biz şüphesiz ki en iyi eğitimi alsınlar diye uğraşıyoruz. Fakat hiç tanımadığımız eğitimcilerin tavırlarını, doğrularını, yanlışlarını, mimiklerini, halet-i ruhiyelerini alıyorlar. Olaylara verdikleri tepkiler, hayata bakış açıları belki doğru, belki yanlış başkalarının kontrolünde oluyor. Bu bazen çok iyi sonuçlar doğururken, bazen de “bu çocuk bunları nereden öğreniyor” demekten kendimizi alıkoyamıyoruz değil mi? Olayın bir de disiplin yönü var, sürekli kurallar, saat saat işlemek zorunda olan bir düzen, sus’lar, konuşma’lar, uslu dur’lar vb.

Biz de yaz tatilinde onları saatlerle sınırlandırılmış, bizden uzak programlara göndermek yerine alternatif bir program oluşturmak istedik. Böylece hem çocuklarımızla daha yakın olacağız hem de birlikte eğleneceğiz. İşte alternatif listemiz:

 

Yaz Tatilinde Yapılabilecek Etkinlikler;

  • Ailece yapabileceğimiz etkinlikler: Piknik yapma, ailece oyun oynama. Scrable, Tabu, Monopoly, Hırsız-polis, Sessiz Sinema vb. Müzik dinleme, sinema, tiyatro ve konser gibi sanatsal etkinliklere de katılabiliriz. Örn: Her yaz Kadıköy Belediyesi tarafından Göztepe Özgürlük Parkı Açık Hava Tiyatrosunda ücretsiz olarak gerçekleştirilen geleneksel tiyatro haftasına katılabiliriz.
  • Müze, tarihi eserler, ören yerleri gezebilir, yaz festivallerine ve şenliklere katılabiliriz.
  • Sanat faaliyetlerine (kil, seramik, resim vb. atölyeler) birlikte katılabiliriz. Hatta yaptığımız çalışmalarla kendi sanat eserlerimizi evlerimizde sergileyebiliriz.
  • Çocukları günlük tutması için teşvik edebiliriz. Bu günlüğe gittiğimiz gördüğümüz yerlerin hikâyelerini yazması resimlerini yapıştırmasını önerebiliriz. Ya da dijitale meraklı çocuğumuza bu konu için bir gezi blogu da açabiliriz. Yazma ve duygularını ifade etme yeteneğinin gelişmesine de katkı sağlamış oluruz.
  • Birlikte yemek yapabilir, resimlerini çekebiliriz.
  • Zekâ ve yaratıcılığını geliştirmek için onunla beraber puzzle yapabilir, sudoku çözebilir, tavla-satranç, dama gibi oyunlar oynayabiliriz.

 

 • Fotoğrafa ilgisi olan bir çocuğumuz varsa, eline küçük bir fotoğraf makinesi verebilir, tatilde ilgisini çeken anlardan bir tatil albümü oluşturmasını sağlayabiliriz.

WHAT SHOULD ONE DO DURING SUMMER HOLIDAYS?

School reports are taken, summer holiday has begun. It’s without doubt a joyful time for children. Another rush began about what children will do in this summer. The fashion nowadays is to send children to summer schools that offer more joyful programs than others. There, they socialize with their coevals and also release their energies.

On the other hand, another subject arises. Do we spend enough time with our children? With the school adventure they start in early ages, children spend most of their lives away from us. Without doubt, we try to make them to get the best education. But they adapt the attitudes, rights, wrongs, mistakes, mimics and humors of trainers that we don’t know about. The reactions they give to events and their point of view may be correct, but maybe, the mistakes are under the control of others. As it may yield very good results sometimes, isn’t it true that we cannot refrain from asking “from whom do the children learn all these?”. There’s also a disciplinary aspect of the events, and continuous orders, a process that should function hourly, shut-ups, don’t talks, stay quiets, etc.

We instead wanted to create an alternative program instead of sending them to programs during remote from us during the summer holiday that are limited by hours. This will allow us to be closer to our children and have fun with them. Here’s our alternative list:

 

Activities that can be Performed During Summer Holiday;

  • Activities that we can engage in as a family: Going for picnic, playing games as a family. Scrabble, Taboo, Monopoly, Thief-Police, Silent Move, etc. Listening to music and participating in artistic activities like cinema, theater and concert. For example; We can participate in the traditional theater that is performed free-of-charge each summer in the Göztepe Freedom Park Open Air Theater by the Kadıköy Municipality.
  • We can visit museums, historical artifacts, etc. and participate in summer festivals.
  • We can jointly participate in artistic activities (clay, ceramic, graph, etc. ateliers). We can even exhibit our own works of art in our homes.
  • We can incent children to keep daily logs. We can recommend children to write stories about the places they visit and glue pictures in this log. Or we can open a travel blog for our child if he favors digital media. We will have thus contributed to the development of his writing and emotion expression skills.
  • We can cook together and take photographs of it.
  • We can make puzzles, solve Sudoku, and play games like gammon, chess and checker.

 

 • If our child is interested in photography, we can give him a small photograph machine and make him to create an album that includes the moments he found interesting during his holiday.