Monthly Archives: Mayıs 2016

UYKU ARKADAŞI NEDİR? WHAT IS A SLEEP COMPANION?

3-4 yaşında hala anne ve babası ile uyuyan ya da saatlerce uykuya dalamayan çocukları duymuş, görmüş ya da bizzat bu zorluğu yaşamışsınızdır. Küçük ve sevimli bir alışkanlıkla bunu önleyebiliriz. Çocuğumuzun yatağında tek başına uyuyabilmesi için ona bir uyku arkadaşı alabiliriz. Bebeğimize birkaç aylıkken kazandıracağımız sevimli ve zararsız bu alışkanlıkla çocukluk çağının ileriki dönemlerine kadar yaşayacağımız bir zorluğu da önlemiş olacağız.

Çocuklar uyku arkadaşlarını, suratlarına sürerek, koklayarak ya da sarılarak sakinleşirler. Çocuğumuzu uyku arkadaşıyla 4 aylıkken tanıştırabiliriz. 6 aydan sonra ise bu konuda bir alışkanlık kazanmasını bekleyebiliriz. Uyku arkadaşı seçerken dikkat etmemiz gerekenler ise şöyle:

 

  • Uyku arkadaşı yumuşak ve küçük olmalı.
  • Eliyle oynayabileceği uzantıları olmalı, kol, bacak, kulak gibi.
  • Hava geçirgen bir kumaştan olmalı ve asla yüzünü kapatabilecek kadar büyük, ya da yutabilecek kadar küçük olmamalı.
  • Alerjik reaksiyonlara karşı, çok tüylü oyuncaklar tercih edilmemeli. Bunun yerine bez bebekler olabilir.

Arkadaşını çabuk benimseyebilmesi için ise arkadaşı, uyurken sürekli yanında olmalı.
WHAT IS A SLEEP COMPANION?

You’ve probably seen or had the challenge of dealing with children being 3-4 years of age and

still sleeping with their parents or children that couldn’t fall asleep for hours. We can prevent

this with a small and cute habit. We can purchase a sleep companion for our child so that he can

sleep in his own bed. With this habit we will get our baby adopt when he is several months old,

we will prevent a challenge that we may experience until the further stages of childhood.

Children call down by rubbing their sleep companions to their faces, or by sniffing them or by

hugging them. We can introduce a sleep companion to our child when he is 4 months old. We

can expect him to adopt a habit on this issue after 6 months. When selecting a sleep companion,

we should pay attention to the following:

 The sleep companion should be small and soft.

 It should have extensions like arms, legs, etc… that the child can play with.

 It should made of a air-permeable cloth and should never be too large enough to cover

the child's face or too small to be swallowed by him.

 Very hairy toys shouldn't be preferred considering allergic reactions. Cloth dolls can be

His companion should always be with the child so that the child can interiorize it.

Çocuklarmızın İnternette Oynadığı Oyunlara Dikkat! Attention To The Games Played By Children Over The Internet!

Geçtiğimiz günlerde Avataria adlı bir oyun çocukların kişisel haklarına ve mahremine saldırıda bulunması riski nedeniyle sosyal medyada tartışılmaya başlandı. Biz anneler- babalar çocuklarımızı bu tür tehlikelerden korumakla sorumluyuz. Her ailenin mutlaka ki konuya bakışı farklı olacaktır, kendi yöntemleri de öyle. Önemli olansa bu konudaki ciddiyeti fark etmek. Bazen çocuklarımızın biz çalışırken, bir şeyler okurken ya da ev işi yaparken bizimle ilgilenmemesi bilgisayar, tablet vb. başında olması işlerimizi kolaylaştırsa da tehlikenin boyutunun bizim evimiz sınırlarını çoktan aştığı bilincinde olmalıyız. Çocuklarımız birer birey de olsa, biz onlara doğruyu, yanlışı da öğretsek, onların bizim korumamıza ihtiyaçları olduğunu unutmamalıyız. İnternetten oynadıkları oyunları takip etmeli, biz de en az bir kere mutlaka oynamalıyız. Oyun içinde kimlerle iletişime geçtiğini, kendisi hakkında ne kadar bilgi verdiğinden haberdar olmalıyız. Onlar o saf, masum düşünceleriyle kendi yaşıtları sandıkları oyun arkadaşlarıyla okul adreslerini, sınıflarını, yaşlarını ve bunun gibi birçok detayı paylaşıyorlar. Yasaklamak değil, fakat takip etmek çocuklarımızın psikolojik ve fiziksel  zararlar görmesini engellemek için bizim görevimiz. Onların mutluluğu, bizim mutluluğumuzsa iş yine bizim başımıza düşüyor.

Recently, the social media witnessed a discussion about a game called Avataria on the grounds that it risked to violate children’ss personal rights and confidentiality. We, as mothers-fathers, are responsible for keeping our children from such dangers. All families will have a different point of view on the subject, and their own methods. The important thing here is to realize the severity of this issue. Although our job becomes easier when reading something or making homework as our child is not interested in us and occupied by computers, tablets, etc…, we should be aware that the limits of this danger have already exceeded the borders of our home. Although our children are individuals and we teach them about the right and wrong, we shouldn’t forget that they need our protection. We should follow-up the games they play over the internet, and play them at least once. We should be informed about whom the child contacts with and how much information is given about him. With their innocent thoughts, they consider their playmates to be their coevals, with whom they share school addresses, classes, ages and many similar details. Not prohibiting but following-up is our duty in order to prevent our children from suffering psychological and physical damages. We again undertake a duty if their happiness means our happiness.