Monthly Archives: Aralık 2015

Anneler ve Çocuklar Birlikte Yılbaşı Hazırlıkları Yapalım mı?

Yeni yıla sayılı günler kala her yer kırmızılarla ve yeşillerle süslendi. Sevdiklerimizle özellikle de ailemizle umutları ve güzel dilekleri paylaşma zamanı. Yılbaşı gecelerinin olmazsa olmazlarını bir araya getirdik.
Yeni Yıl Ağacı:

ağaç

İlk sırada yeni yıl ağacımız var. Yapımı son derece kolay. Tek ihtiyacımız olan bir adet led ışıklı kablo ve kuvvetli bir yapıştırıcı. Resimden yararlanarak kısa sürede yapabilirsiniz.
İkinci sırada ağacımızın altındaki paketler için hediye yapmak var.

Kupa Boyama:

bardak
Çok az malzeme ile sevdiklerimiz için tatlı hediyeler yapabiliriz.
Gerekli malzemeler:
Beyaz renk kupa
Renkli cam boyaları
Resim fırçası
Kozalak Boyama:

kozalak
Resimdeki örnekle minik yılbaşı ağaçları hazırlamak çok kolay.
Gerekli Malzemeler:
Çam kozalağı
Saksı
Ahşap boyası

 

Son olarak sırada yılbaşı kurabiyemiz var. İşte tarifi:

 

yilbasi-kurabiyesi
Malzemeler:
2 adet yumurta
250 gram margarin
1,5 su bardağı pudra şekeri
1 çay bardağı sıvı yağ
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
Aldığı kadar un
Süslemek için: Beyaz çikolata

Hazırlanışı:
Margarin ve pudra şekerini karıştırarak krema kıvamına gelene kadar yoğurun. Pudra şekeri, kabartma tozu ve vanilyayı da ekleyip yoğurmaya devam edin.Ardından yavaş yavaş ve eleyerek unu ekleyin, elinize yapışmayacak şekilde bir hamur elde edeceksiniz. Daha sonra tüm sıvıları (yumurta ve sıvı yağ) bu karışımın içine katın. Tekrar yoğurduktan sonra hamuru açın. Yılbaşına özel (ağaç, kar vb.) kalıplarla şekil verin. Tepsinin üzerine yağlı kağıt koyun ve hazırlayıp, şekil verdiğiniz hamurları üzerine dizin.180 derecelik fırında 15-20 dakika, üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Erittiğiniz beyaz çikolatayla resimdeki gibi süsleyebilirsiniz.
Mothers and Children! Shall we prepare for the New Year’s Eve together?
Everywhere has been ornamented with reds and greens in these times that we are only days away from the New Year. Now it is time to share hopes and best wishes with our loved ones, and particularly with our families. We brought the indispensible items of the New Years Eve together.
New Year’s Eve Tree:
We have the New Year’s Eve tree in the first place. It is very easy to make. All we need is a cable with LED lights and strong glue. You can make it in a short time making use of the figure.
We can make sweets for our loved ones with very little material.
The next thing we will do is to prepare gifts for the packages under our tree.
Painting Cups:

Materials required:
A white-colored sup
Glass paint in different colors
Painting brush
Painting pine cones:
Making tiny new year’s eve trees is very easy with the example in the figure.
Materials required:
Pine cones
Flower pot
Wood paint

Lastly, we have New Year’s Eve cookies. Here is the recipe:
Materials:
2 eggs
250 gram margarine
1,5 glasses of powder sugar
1 small cup of oil
1 package of vanilla
1 package of baking powder
Flour as required
For ornamentation: White chocolate
Preparation:
Mix the margarine and powder sugar and knead till the consistency becomes cream-like. Add the powder sugar, baking powder and vanilla and keep kneading. Then add flour by slowly passing it through the sieve, and you will obtain dough that will not stick onto your hands. Then mix all the liquids (eggs and oil) into this mixture. Knead the dough again, and then flatten it. Form it with shapes special for the New Year’s Eve (trees, snowflakes, etc.). Place a baking paper on the tray and prepare it; then place the dough pieces you have formed on it. Bake them in the oven heated up to 180 degrees for 15-20 minutes till they are roasted. You can decorate it with a white chocolate you melt as shown in the picture.

ÇOCUKLARIMIZLA OYUN OYNAYALIM!

Teknoloji çağının anneleriyiz! Eminiz tüm anneler gibi siz de saatlerce bilgisayar, tablet ve telefon başından kalkmayan çocuklarınız için endişeleniyorsunuz. Saatlerce konuşmayan, iletişim kurmayan, bizi dinlemeyen çocuklarımız için neler yapabiliriz diye araştırırken Pedagoji Derneği’nin sitesinde aşağıdaki oyunlara rastladık. Çocuklarımızla oyun oynayarak onlara yardımcı olabiliriz. Hep birlikte deneyelim mi?

ÜÇGEN PEYNİR DİLİMLERİ

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 7 yaş ve üzeri

Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ve üzeri

Oynamak için Neler Gerekir: Kâğıt ve kalem

Nasıl Oynanır: İlk önce kâğıdın üstüne bir sürü nokta konur. Sonrasında ilk sırayı alan yarışmacı iki nokta arasına bir çizgi çizer. Bu çizgi iki noktayı birleştirmeli ancak birçok noktanın üzerinden geçmemelidir. Bu çizgiyi çizdikten sonra sıra diğer oyuncuya geçer. Bu oyuncu da da başka iki nokta arasına çizgi çizer. Oyunda amaç, karşı rakibe çizgi çizerek üçgen yaptırmadan üçgenler yapmaktır. Bu nedenle çizilen çizgilere dikkat edilmelidir. Bir şekilde oyunculardan biri iki noktayı birleştirerek üçgen elde ederse, üçgenin içine adının baş harfini yapar. Böylece üçgenin kime ait olduğu belli olsun. Çocuğa Neler Kazandırır: Dikkati geliştiren bir oyundur.

PAZARA GİTTİM

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 7 yaş ve üzeri

Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ve üzeri

Oynamak için Neler Gerekir: Herhangi bir materyal gerekmez

Nasıl Oynanır: Oyuncular halka şeklinde oturur. İçlerinden biri oyunu “Pazara gittim ve ELMA aldım.” diyerek başlatır. Yanındaki oyuncu bir önceki oyuncunun çarşıdan aldığı şeyi aynen söyler ve üzerine bir meyve ­sebze daha ekler. Örneğin “Pazara gittim ELMA, MUZ aldım”. Üçüncü oyuncu da ikinci oyuncunun söylediğinin aynısını söyler ve bir meyve ­sebze daha ekler. Oyun bu şekilde her oyuncuda yeni bir meyve­ sebze eklenerek devam eder. Alınan meyve- sebzelerin sırasını karıştıran ya da unutan oyuncu yanar ve oyundan çıkar. Diğerleri en baştan başlayarak oyunun tekrar eder. Çocuğa Neler Kazandırır: Hafızayı ve kelime haznesini geliştiren bir oyunudur.

İSİM­- ŞEHİR

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: Okuma yazma bilen çocuklar

Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ve üzeri

Oynamak için Neler Gerekir: Kağıt ve kalem

Nasıl Oynanır: Sayfa enlemesine tutularak sırası ile sayfanın üst tarafına İSİM­ŞEHİR­BİTKİ­HAYVAN­EŞYA SANATÇI­ÜLKE ve NOT yazılır. Yazılan her kelimeden sonra sayfanın altına kadar çizgi çekilir. Oyunculardan biri, içinden bütün alfabeyi saymaya başlar. “DUR” denildiği anda hangi harfte kaldıysa onu yüksek sesle söyler. Örneğin “M” Herkes “M” harfiyle başlayan isim, şehir, bitki, hayvan, eşya ve sanatçı bulmaya çalışır. İlk bitiren bitti deyip 20’ye kadar sayar. 20 olduğunda herkes yazmayı bırakır. Bulunamayan yerlere 0 puan verilir. Eğer iki kişi aynı şeyi yazmışsa onlar 5 puan alır. Birbirinden farklı olanlara da 10 puan verilir. Son oyunda bütün puanlar toplanır.

Çocuğa Neler Kazandırır: Hızlı ve farklı düşünme yeteneğini geliştiren, genel kültürü arttıran bir oyundur.

BOM!

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 7 yaş ve üzeri

Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ve üzeri

Oynamak için Neler Gerekir: Herhangi bir materyal gerekmemektedir.

Nasıl Oynanır: Oyuncular halka halinde dizilirler. İçlerinden biri “1” diye saymaya başlar, yanındaki oyuncu “2”, onun yanındaki “3” şeklinde saymaya devam ederler. 5’e gelen oyuncu “BOM” der. Oyun kuralı gereği 5 ve 10’un katlarında BOM denir. Örneğin, “1­2­3­4­BOM­6­7­8­9­BOM. “BOM” demek yerine sayısının kendisini söyleyen oyuncu yanar ve oyundan çıkar. Oyun 1’den başlayarak diğer oyunlar arasında devam eder.

Çocuğa Neler Kazandırır: Dikkati geliştiren bir oyundur.

EVET­- HAYIR

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri

Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ile

Oynamak için Neler Gerekir: Herhangi bir materyal gerekmemektedir.

Nasıl Oynanır: Oyunculardan biri soru soran diğeri de cevap veren kişi olur. Cevap veren oyuncunun hiçbir soruya “EVET” ya da “HAYIR” şeklinde cevap vermemesi gerekir. Örneğin, “Okula gidiyor musun?” sorusuna “EVET” derse yanar. “Gidiyorum” demelidir. Karşı oyuncu “Kaç kardeşsiniz?, 3 kardeşsiniz değil mi?” gibi şaşırtmalı sorularla karşısındaki oyuncuya “EVET- HAYIR” dedirtmeye çalışır.

Çocuğa Neler Kazandırır: Dikkati ve hızlı düşünmeyi geliştiren bir oyundur.

SANA NE LAZIM?

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri

Kaç Kişi ile Oynanır: Karşılıklı 2 kişi

Oynamak için Neler Gerekir: Herhangi bir materyal gerekmemektedir.

Nasıl Oynanır: Oyun için her bir oyuncunun 2 dakika süredir vardır. İlk oyunu başlatan oyuncu bir meslek seçer ve sonrasında “Sana ne lazım diye sorar?”. Örneğin, “Sen bir doktorsun, sana ne lazım?”. Diğer oyuncu bu soruya cevap verdiğinde, “Başka ne lazım” diyerek oyun devam ettirilir. Karşıdaki oyuncunun 2 dakika boyunca “Başka ne lazım?” sorularına hızlı cevap vermesi gerekmektedir. 2 dakika dolmadan tıkanıp, cevap veremeyen kaybeder. Bir oyuncu sorusunu bitirdikten sonra, sıra diğer oyuncuya geçer ve o bir meslek seçerek oyunu devam ettirir.

Çocuğa Neler Kazandırır: Meslekleri tanıtan bir oyundur.

KELİME AVI

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri

Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi veya üzeri

Oynamak için Neler Gerekir: Herhangi bir materyal gerekmemektedir.

Nasıl Oynanır: Oyunculardan birisi, ya da anne­baba çocuklara iki harfli bir hece verir. Örneğin“Pa”. Çocukların kendilerine verilen 2 dakikalık sürede “Pa” ile başlayan 3 ya da 5 kelime bulması beklenir. Pantolon, Pazar, para, paça, palyaço gibi. Hedeflenen kelime sayısını bulan çocuk bir puan kazanır.

Çocuğa Neler Kazandırır: Kelime haznesini ve telaffuzu geliştiren bir oyundur.

LETS PLAY GAME WITH OUR CHILDREN!

We are moms of the technological era! We are sure that you are concerned about your children who do not leave their computers, tablets or cell phones for long hours like all moms. We came across the following games of the Pedagogy Association when we were searching for things to do about our children who do not talk for hours, to not communicate and who do not hear us. We can help our children by playing games with them. Shall we try together?

TRIANGULAR CHEESE SLICES
Which age group is it suitable for? 7 years old or older
How many players are needed: 2 or more
What items are required to play: A piece of paper and pencil
How to play: A dot is placed on the paper in the first place. Then, the player in the first row will draw a line between two dots. This line must unite two dots, but it must not pass through multiple dots. Bu After drawing this line, the turn will pass to the other player. This player too will draw a line between two other dots. The purpose in the game is to draw triangles without allowing the competitor to draw triangles. With this reason, care must be given to the lines drawn. Whenever a player manages to create a triangle by uniting the two dots, s/he will write her initials within the triangle to indicate the owner of the triangle.
Benefits for the child: This is a game that develops attention.
I WENT TO THE MARKETPLACE
Which age group is it suitable for? 7 years old or older
How many players are needed: 2 or more
What items are required to play: No special materials are required.
How to play: The players will sit in a circle. One of the players will start the game by saying, “I went to the marketplace and bought an APPLE.” The next player will repeat the item told by the previous player and will add another fruit or vegetable. For example, s/he will say, “I went to the marketplace and bought and APPLE and a BANANA”. The third player will repeat the items told by the second player and will add another fruit or vegetable. The game will go on like this by adding another fruit or vegetable by each player. Any player that will confuse the sequence of the fruits or vegetables or omit them will be out. Others will repeat the game starting from the beginning.
Benefits for the child: This is a game that develops attention and vocabulary.

NAMES AND CITIES
Which age group is it suitable for? Children who can read and write
How many players are needed: 2 or more
What items are required to play: Paper and pencils
How to play: The paper is held horizontally, and the words “NAME – CITY – PLANT – ANIMAL – OBJECT – CELEBRITY – COUNTRY – NOTE” are written on the upper line of the page. A vertical line will be drawn down to the bottom of the page after each word written. One of the players will start to read the entire alphabet silently. At the moment someone says, “STOP!”s/he will tell the letter s/he was at loudly, for example “M”. Then everyone will try to find names of individuals, cities, plants, animals, objects and celebrities starting with an “M”. The first player that fills all the words will say, “done!” and then will count up to 20. Everyone will stop writing at 20. Columns not filled will be scored 0. If two players have filled the same name, they will be scored 5. Words different from others will be scored 10. All the scores will be summed at the last tour.
Benefits for the child: This is a game that develops the ability of thinking fast and differently and improves liberal education.

BOM!
Which age group is it suitable for? 7 years old or older
How many players are needed: 2 or more
What items are required to play: No special materials are required.
How to play: Players sit in a circle. One of the players will start the counting from “1”, the next player will say “2”, and the nest will continue with “3”. The player who should say 5 will say “BOM” instead. As rule of this game folds of 5 and 10 will be expressed as BOM. For example: “1-2-3-4-BOM-6-7-8-9-BOM”. The player who will say the actual number instead of “BOM” will be out. Then, the game will start from 1 with the other players.
Benefits for the child: This is a game that develops attention.

YES-NO
Which age group is it suitable for? 4 years old or older
How many players are needed: 2 players
What items are required to play: No special materials are required.
How to play: One of the players will be asking player, and the other will be the answering player. The answering player must not answer any questions with “YES” or “NO”. For example, the player that answers the question “Do you go to school?” with “YES” will be out. S/he must answer with “I do”. The counter player will attempt to obtain the answers “YES” or “NO” from the other with trap questions like “How many siblings are you? Three siblings, right?”
Benefits for the child: This is a game that develops attention and ability of thinking fast.

WHAT DO YOU NEED?
Which age group is it suitable for? 4 years old or older
How many players are needed: 2 players
What items are required to play: No special materials are required.
How to play: Each player will have a 2-minute period in the game. The player that will select a profession and then will ask the player, “What do you need?” For example, s/he will ask, “You are a doctor, what do you need?” When the other player answers this question, the game will be continued by asking, “What else do you need?”. The counter player must give answers the questions “What else do you need” proficiently within the 2 minutes. Any player who is out of words before the end of the 2 minutes and is unable to answer will lose the game. After a player is through with his/her question the next player will take the turn and will continue the game by selecting a profession.
Benefits for the child: This is a game that will introduce professions.

WORD HUNTING
Which age group is it suitable for? 4 years old or older
How many players are needed: 2 or more
What items are required to play: No special materials are required.
How to play: One of the players or a parent will provide a syllable with two letters, for example, “Pa”. The children are supposed to find 3 to 5 words starting with “Pa” within the 2 minutes allowed; including Pants, pantomime, part, or package. Any player that will find words in the targeted number will gain one point.
Benefits for the child: This is a game that develops vocabulary and pronunciation.

 

Oyunlar Pedagoji Derneği sayfasından alıntıdır.