Monthly Archives: Haziran 2015

Çocuğunuzun Yeteneklerini Geliştirebilirsiniz! You can develop your chıld’s abılıtıes!

Çocukların doğuştan gelen yetenekleri bile, çevrenin etkisi ve olanakları olmazsa ihmal edilebilir. Ve bu durum, çocukların potansiyellerini gerçekleştirememesi ve yeteneklerinin körelmesiyle sonuçlanabilir. Anne ve baba olarak çocuğunuzun ilk ve en önemli eğitimcisi sizsiniz. Evde ve okulda, onun yeteneklerini keşfetmek ve geliştirebilmek için yardımcı olmalısınız.

Çocuğun, çok basit bir eser dahi olsa ürettiği her şeye değer verilmelidir. Böylece kendine olan güvenini artırmaya katkı sağlamış olursunuz. Yapabileceğiniz en önemli şey, çok iyi bir gözlemci olmaktır. Örneğin, çocuğunuzun oynadığı oyunlar, sorduğu sorular ve ilgisini çeken olayları gözlemlemelisiniz. İlgisi olan konularda destekleyici olmalı ve kendisini geliştirmesi için fırsatlar sunmalısınız.

Ayrıca çocuğunuza küçük sorumluluklar vermek de kendisine olan güvenini ve yaratıcılığını geliştirecektir. Eşya ve giysileri renklerine göre ayırmasını, sesleri benzeyen nesneleri bir araya getirmesini sağlamak bazı geliştirici ev faaliyetleri arasında yer alır. Ayrıca, yapısına ve imkanlarınıza uygun bir spor faaliyetinde bulunmasını sağlamak da, çocuğun gelişiminde önemli rol oynayacaktır. Elbette çocuğunuzun mutlu olacağı seçimler yapmalı. İstemediği alanlara yönlendirme konusunda ısrarcı olmamalısınız.

You can develop your child’s abilities

Even the children’s inherent abilities may be neglected if not for the effects and the opportunities of the environment. And this may result in the children’s failure to reach their potentials and squandering their talents. As mothers and fathers, you are the first and foremost educators of your child. You must help them to discover and develop their talents at home or at the school.

Everything a child has made must be valued, even if it is very simple. This way, you will make a contribution for developing your child’s self-esteem. The most important thing you can do is to be a good observer. For instance, you must observe the games your children play, the questions they ask, and events your children take interest in. You must be supportive in subjects that are interesting to them and provide opportunities for them develop themselves.

Also, trusting your children with little responsibilities will improve your children’s self-esteem and creativity. Encouraging them to sort out items and clothes according to their colors, or to gather objects with similar sounds together are some of the home activities which will help with their development. Also, for them to engage in a sports activity which is suitable for your child’s capabilities and your resources will also play a big part in your children’s development. Of course, you should make choices that will make your children happy and not be insistent in guiding them into fields they are not interested in.

 

Yeşili Sevdirmek! Instıllıng a Love of Green!

Çok uzun zamandır çocuklarımıza organik gıdalar yedirmeye çalışan anneler olarak, aldığımız her ürünün üstünü okuyor, her şeyin en doğalına ulaşmaya çalışıyoruz. Biz bu büyük çabayı sürdürürken çocuklarımızın sağlıklı gıdaları yememeleri eminiz tüm anneleri üzüyordur. Hele bir de “hamburger” sözünü işitmekten hiç hoşlanmıyoruz değil mi? Peki çocuklarımıza yeşili, doğayı, doğanın bize verdiği güzellikleri nasıl sevdirebiliriz?

Bu konuda çocukların “merak” duygularından yararlanabiliriz. Üstelik hangi çocuk çamurla oynamayı sevmez ki? O zaman yapacağımız şey renkli saksılar ve bitki tohumları alıp, onunla birlikte bitki ekmek ve onu her gün sulayıp bitkisinin nasıl büyüdüğünü fotoğraflamasını istemek! Bitkisi büyüdükçe ve meyve vermeye başladıkça daha mutlu olacak, meyveleri yedikçe yeşili daha çok sevecektir. Ne dersiniz, deneyelim mi?

Instilling a Love of Green!

As mothers who have long been trying to make our children eat organic food, we read the labels on every product we buy, and trying the find the most natural one in everything. While we are striving to do this, we’re sure that our children refusing to eat these healthy foods is upsetting to all the mothers. We especially don’t like to hear the word  “hamburger”, do we? So how can we instill a love of green, nature, and an appreciation of the things the nature provide for us, in our children?

In this matter, we can make use of, and spark our children’s “curiosity”. Which kid doesn’t like to play with the mud? Then what we are going to do, is to buy some colorful pots and plant seeds, to plant them together, while asking them to water the plants each day and to photograph their growth! They will be happier as their plants grow and flourish while bearing new fruits, and they will love the nature more and more as they get to eat their fruits. So, what do you say, shall we try it?

Eğlenceli Yemekler! Happy Meals!

Bilimsel araştırmalar bizlere çocukların sevdikleri şeylere yöneliminin ödül ve ceza sisteminden daha etkin olduğunu gösteriyor. Yapmak istemediklerine zorlanmak çocukları hırçın, agresif davranışlara yöneltirken, sevdikleri ya da beğendikleri şeylere sempati duyuyorlar. Biz de yemek yemeyen çocuklara kızmak ya da sevdiği lezzetlerden mahrum bırakmak yerine onlara sevecekleri tabaklar hazırlayabilir, hatta onları da bu eğlenceli aktiviteye davet edebiliriz. Evdeki malzemelerle hazırladıkları sevimli tabakları çok daha çabuk bitireceklerdir!

Happy Meals!

Scientific studies show us that the children’s inclination to the things they like is a more effective method than the award and punishment system. Being forced to do the things they don’t like leads them to aggressive, ill-tempered behavior, and they sympathize with the things they like or appreciate. What we can do is, rather than being mad at them for not eating their meals or depriving them of their favorite delicacies, we can prepare plates which they will like, and even invite them to participate in this fun activity. They will surely finish these cute plates which they have prepared with the materials at their homes much more quickly!

Çiçek Yapıyoruz / Let’s Make Flowers

Prensesler Aksesuarlarını Kendileri Hazırlıyor! The Princesses Are Making Their Own Accessories!

İhtiyacımız olan malzemeler kumaş, makas, yapıştırıcı ve süslemek için taşlar. Gerisi çok kolay!

The supplies we need are cloths, scissors, glue and gems for decoration. The rest is very easy!